EKG přístroje odhalí nemoci srdce

Reklama

Pro správné a úplné vyšetření srdce jsou nutné EKG přístroje. Umožňují zjistit změny srdeční činnosti od normálního stavu a odhalit tak nemoci srdce, zejména ischemickou chorobu srdeční, která je nejčastější. Jde o nedokrevnost srdečního svalu, kterým protéká méně krve. To je způsobeno postupným ukládáním tukových sloučenin do stěn krevního řečiště. Průměr tepny se v průběhu let zmenšuje, protéká jí méně krve a srdce je stále více namáháno. Špatně vyživovaná srdeční tkáň vede k poruše srdeční činnosti a k infarktu myokardu. Ten může být způsoben i náhlým ucpáním tepny sraženinou nebo vzduchovou bublinou.

EKG přístroje jsou pro měření srdce v klidu i zátěži

EKG přístroje měří a zaznamenávají křivku srdeční činnosti neboli elektrokardiogram. Nejčastější je měření srdce v klidu, ale je také zátěžové EKG. Lékař toto vyšetření ordinuje při podezření na srdeční změny, které se při klidovém měření neprokázaly. Pacient se však stále stěžuje na bolest na hrudi, větší dušnost a častější únavu. EKG přístroje při fyzické zátěži pacienta zaznamenávají srdeční činnost například při šlapání na rotopedu nebo běžícím pásu. Tyto ergometry na zátěžové EKG jsou spojeny se záznamovým zařízením a přesně dávkují zátěž, tedy větší odpor při šlapání nebo pohybu běžícího pásu.

Zátěžové EKG využívají i sportovci

EKG přístroje na měření v klidu i při zátěži poskytnou lékaři přesný obraz průběhu srdeční činnosti. Lékař pak rozhodne o léčbě, která spočívá v užívání léků, úpravě stravy, pohybu či změně životního stylu. Přístroje na měření EKG se používají na odborných klinikách, ambulancích i při záchranné práci v terénu. Ergometry neboli zátěžové EKG využívají i sportovní lékaři při zjišťování výkonnosti sportovců a pro úpravu jejich tréninkových plánů. Například v nabídce firmy Seiva je celá škála přístrojů EKG od nejjednodušších pro práci v terénu až po velké, pojízdné a s výkonnou tiskárnou.


Zdroj:

www.pressweb.cz (SEO Services, s.r.o.)

Reklama