Zápisník zmizelého přiblíží Leoše Janáčka jako skladatele i člověka

Reklama

Na Malou scénu Divadla J. K. Tyla v Plzni se vrátí inscenace Martina Otavy Zápisník zmizelého, která se věnuje osobnosti jednoho z nejoriginálnějších skladatelů 20. století, Leoše Janáčka. Obnovená premiéra s lektorským úvodem režiséra proběhne v pátek 20. dubna od 10 h, po představení bude následovat beseda.

Naplánovány jsou zatím dopolední termíny, které jsou v první řadě nabízeny školám, ale zbývající vstupenky si mohou zakoupit i jednotlivci v pokladně předprodeje ve Smetanových sadech 16.

 

Název inscenace vychází z Janáčkovy komorní kantáty Zápisník zmizelého, kterou se nechal inspirovat režisér Martin Otava při tvorbě scénáře, vycházejícího také ze skladatelovy korespondence a dalších dokumentů. Mým cílem nebylo pouze nové nastudování hudebního díla, ale především vytvoření prostoru, v němž by se autor  stal srozumitelným jako člověk, a tedy přístupným a pochopitelným jako skladatel. Sám název Zápisník zmizelého obsahuje jistou magii, symboliku a vybízí k zamyšlení o hledání smyslu života a tvorby,“ říká režisér.

Za klavírního doprovodu Maxima Averkieva nebo Martina Marka se na jevišti Malé scény představí Daniel Matoušek jako Leoš Janáček, jeho poslední lásku a inspiraci Kamilu Stösslovou ztvární Jana Foff Tetourová, skladatelovu manželku Zdeňku Monika Pešavová a další dvě životní lásky Kamilu Urválkovou a Gabrielu Horvátovou ztvární Petra Šintáková a Ivana Klimentová. Dvě symbolické postavy Podvědomí a Inspiraci tančí v alternaci Kristýna Potužníková, Jana Schweitzerová, Michal Lenner a Miroslav Suda.

 


 

Zdroj:

Mgr. Michaela Svobodová

tisková mluvčí DJKT

Tel.: +420 378 038 026, Mobil: +420 723 609 195

Reklama