100PY vedou do Depa / 18.5.–31.10.

DEPO2015 připravuje velkou zážitkovou výstavu, kterou přiblíží století republiky z pohledu Plzeňáků. Velká autorská výstava s názvem „100PY“ a podtitulem „Sto let republiky očima pěti generací“ ukáže, jak prošly malé i velké dějiny Plzní. Výstava, na které se podílelo více než 20 umělců a odborníků i široká veřejnost, bude otevřena od 18. května do 31. října 2018. Vernisáž se koná 17. května v 18 hodin v DEPO2015.

100PY jsou vlastně tři výstavy v jedné. Jedna samostatná část výstavy přibližuje na historických faktech prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy, zážitková, dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Třetí část výstavy se odehrává na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily nebo naopak strašily ulice a náměstí. Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil. Ve videospotech uvádí každou z pěti zážitkových částí výstavy a pomáhá návštěvníkům klást si otázky o zlomových obdobích českých dějin. Výstava se koná v rámci projektu Plzeň 2018 „Kde domov můj“ a patří tak ke stěžejním akcím oslav 100. výročí založení Československa v Plzni.

„Je důležité připomínat si klíčové události, které formovaly dějiny našeho státu, respektive našeho města. Sté výročí vzniku Československa k tomu vybízí, a proto je jednou ze stěžejních akcí projektu Plzeň 2018 výstava ´100PY´. Spojí historická fakta se zážitky fiktivní plzeňské rodiny a s některými artefakty té doby, ať už pozitivními nebo negativními, aby ukázala, jak jsme žili a mnohdy, jak jsme museli žít. Věřím, že bude zajímavou a netradiční sondou do našich životů a přiláká návštěvníky i ze vzdálenějších míst naší republiky,“ říká Martin Baxa, první náměstek primátora.

100PY navazují na unikátní výstavu Plzeňské rodinné fotoalbum, pro kterou se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií a s jejich pomocí pak dokumentovat běžný život obyvatel i velké dějiny. Výstava 100PY tento koncept rozšiřuje a dobové rodinné fotografie doplňuje o předměty každodenní potřeby, nábytek, oblečení, hračky nebo auto. „Snažíme se, aby cesta blízkou historií byla pro návštěvníky plná zážitků i emocí, aby na ně působila atmosféra zlomových okamžiků tak, jak je v tomto městě prožívali blízcí dnešních obyvatel nebo dokonce oni sami. Právě proto velmi děkujeme všem, kteří zareagovali na naši výzvu a podělili se s námi o své fotografie, předměty i autentické příběhy,“ říká ředitel programu DEPO2015 a kurátor výstavy Jiří Sulženko.

 

Do výstavy 100PY přispěli také slavní a úspěšní žijící Plzeňáci. Ve vitrínách tak lidé najdou pušku Kateřiny Emmons, rýsovací potřeby architekta Jana Soukupa, kostým herce Martina Stránského, sportovní náčiní Martina Straky nebo kopačku Pavla Horvátha. Unikátní bude také kolekce několika originálů uměleckých děl a artefaktů doby. „Připomeneme klíčové osobnosti kulturní Plzně, jako byli a jsou Sutnar, Trnka, Skupa nebo například kardinála Josefa Berana,“ prozrazuje kurátorka výstavy Kristýna Jirátová.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit, jak je v DEPO2015 zvykem, na interaktivní zážitkovou výstavu. Převést tak rozsáhlé téma jako století Československa do podoby živé expozice se podařilo jen díky jedinečnému složení týmu: příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal mladý spisovatel Vratislav Maňák, autor románu Rubikova kostka, který se odehrává v Plzni. Vizuál výstavy a grafiku vytvořila Štěpánka Bláhovcová, na realizaci zvukového obsahu spolupracoval redaktor Českého rozhlasu Dominik Mačas. Faktografická část výstavy vznikla díky pomoci odborníků, zejména Tomáše Bernhardta ze Západočeského muzea v Plzni. Jednotlivé expozice ožijí zvukem i pohybem, průvodcem bude na každém zastavení herec a plzeňský rodák Václav Neužil. Videospoty na úvod jednotlivých kapitol s ním natočil režisér Radim Špaček podle scénáře Lukáše Jiřičky.

 

Výstavu doplňují dva hravé exponáty určené dětem: dobrodružný Útěk přes hranice nebo velká digitální hra Propaganda. Na nádvoří pro ně bude připraveno autentické retro hřiště. Samozřejmou součástí výstavy bude také vzdělávací program pro školy. Termíny je možné objednávat na adrese proskoly@depo2015.cz už nyní.

 

Výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací je jednou ze stěžejních akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky. Své síly při jeho organizaci spojily město Plzeň a Plzeňský kraj. Výstava se koná také za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Více informací k jednotlivým akcím najdete na:

https://akce.plzen.eu/2018_plzen-2018

 


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis

mobil: 603 736 159

e-mail: d.vitova@volny.cz

www.depo2015.cz

 

Kristýna Jirátová

kurátorka výstavy 100PY

jiratova@depo2015.cz