Krajští radní se sešli se starosty Kraslicka a Sokolovska

Dotace pro hasiče, stav silnic v okolí Přebuzi nebo zkušenosti s provozováním Senior Expresu – to byla mimo jiné témata setkání krajských radních se starosty území obcí s rozšířenou působností Kraslice a Sokolov.

Krajští radní se na cestu do Kraslic opět vypravili autobusem a vlakem, na rozdíl od předchozích cest do Jáchymova a Aše cesta probíhala bez problémů. Hned v úvodu hejtmanka Jana Vildumetzová seznámila starosty například s tím, že apelovala na nájemce sokolovské nemocnice, tedy zástupce společnosti Penta, aby respektoval nařízení vlády o navýšení platů zdravotníků a zvýšil mzdy zdravotnímu personálu. „My jsme v karlovarské a chebské nemocnici platy od ledna navýšili, bohužel v Sokolově to neudělali a výsledkem je odchod sester i lékařů jinam. Nicméně mi bylo přislíbeno, že už nyní v dubnu najdou zdravotníci sokolovské nemocnice ve své výplatě navýšení o 10 procent, navíc by měli dostat i bonusové odměny. Snad to pomůže zlepšení situace,“ uvedla hejtmanka. Kraj také v nejbližších dnech uzavře s Pentou dodatek ke smlouvě o pronájmu nemocnice, aby se tím narovnala ta smluvní ujednání, která jsou pro něj historicky nevýhodná. Poté budou pokračovat krajské investice do nových operačních sálů a vybudování energocentra.

Starostové také diskutovali o tom, že by rádi využili možnost pořídit takzvaný Senior Expres, na jehož nákup kraj už v minulosti poskytl a od května vypíše další dotace. „Tuto službu rozjíždíme pro naše seniory od května, chceme si vyzkoušet, jak bude vozidlo vytížené. Plánujeme, že bychom dopravu nabídli i Stříbrné nebo Bublavě, odkud starší lidé jezdí do Kraslic k lékaři i na úřad,“ popsal kraslický starosta Roman Kotilínek. Starostové by chtěli mít Senior Expres i v menších obcích. Jednou z možností by bylo, že by automobil využívalo několik obcí společně.

Starosta Bublavy rovněž upozornil na problém s komunikací ve směru Přebuz – Nancy, kde se silnice v zimě neudržuje, ale řidiči to nerespektují a v zimním období tam často uvíznou osobní vozy i autobusy. Náměstek hejtmanky Martin Hurajčík reagoval, že v místě byl na přechodnou dobu zákaz vjezdu, ale řidiče nadále navigace vede právě na neprůjezdnou silnici. „Připravujeme už na příští zimu úplně nový koncept ve spolupráci s policií a horskou službou, aby v úsecích, které se neudržují, byly zákazy vjezdu a mechanické zábrany,“ dodal Martin Hurajčík. Ten se starosty probral kromě jiného výhrady ke kvalitě autobusových spojů zajíždějících do Horního Slavkova i plánovanou obnovu vlaků, na které chce náš kraj společně s Plzeňským krajem získat dotaci z Operačního programu Doprava.

Jednání se zúčastnila i majitelka útulku pro kočky v Kraslicích Alexandra Jančová, která požádala starosty, aby věnovali problematice opuštěných zvířat větší pozornost. Hejtmanka Jana Vildumetzová oznámila, že kraj vyhlásí veřejnou sbírku na podporu útulku pro kočky v Sokolově a v Kraslicích. „Jakmile sbírku schválí Rada kraje, budou moci lidé přispět. Máme tu zkušenost, že většinou jsou ohlasy pozitivní,“ dodala hejtmanka, která oba útulky navštívila a problematiku péče o zvířecí bezdomovce dobře zná.

 


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
tisková mluvčí

oddělení vnějších vztahů a styku s veřejností
odbor kancelář hejtmanky a vnějších vztahů

Krajský úřad Karlovarského kraje
Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
tel.:       +420 354 222 130
mobil:   +420 736 650 308
e-mail: jana.pavlikova@kr-karlovarsky.cz
www.kr-karlovarsky.cz