ČEZ ESCO se postará energetiku nejvýše položených lázní v Česku

ČEZ ESCO míří do českého lázeňství, postará se energetiku nejvýše položených lázní v Česku.

ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO, se bude starat o energetické hospodářství v lázních Karlova Studánka, které se nacházejí ve výšce 800 metrů nad mořem na úpatí Pradědu na Bruntálsku.

Lázeňský areál v malebném prostředí Jeseníků zabírá velkou část obce Karlova Studánka a tvoří jej celkem 20 objektů, z nichž většina byla vybudována v devatenáctém století ve švýcarském chatovém stylu.

„Lázeňství je z pohledu ČEZ ESCO zajímavý sektor. Lázeňské areály jsou většinou rozlehlé, mají rozsáhlé rozvody a vzhledem k povaze jejich činnosti jde často o energeticky náročné provozy. O to větší se zde otevírá prostor úsporám,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

V areálu lázní Karlova Studánka se nachází celkem sedm kotelen na zemní plyn o celkovém výkonu 2377 kW a kogenerační jednotka o tepelném výkonu 201 kW, která se nyní používá jako záloha elektrického a tepelného výkonu hlavní lázeňské budovy Libuše.

ČEZ ESCO bude také spravovat lokální distribuční soustavu v areálu s celkem deseti kilometry elektrických a tepelných rozvodů.

„Od ČEZ ESCO očekáváme primárně zajištění řízení spolehlivého chodu energetického hospodářství lázní, včetně garance dodržování legislativních povinností, které jsou kladeny na provozovatele energetických zařízení. Doufáme, že specialisté z ČEZ ESCO budou přicházet s nápady na optimalizaci provozu, která nám může přinést dodatečné provozní úspory,“ říká technický manažer zodpovědný za energetické hospodářství lázní Vítězslav Hrazdil. „Jsem přesvědčen, že společně s ČEZ ESCO projdeme bez problémů i procesem postupné obměny jednotlivých klíčových energetických zařízení.“

Spolupráce se státním podnikem Horské lázně Karlova Studánka je další významnou zakázkou ČEZ ESCO v lázeňství. Dceřiná společnost EVČ loni dokončila modernizaci energetického hospodářství v Lázních Luhačovice a ČEZ Energo následně v Luhačovicích instalovala velkou kogenerační jednotku.

O ČEZ ESCO:

ČEZ ESCO (Energy Service Company), dceřiná společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren. Pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Do ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, Easy Power, Energocentrum Vítkovice, ENESA, EVČ, Hormen, KART a ČEZ Slovensko.

 

O státním podniku Horské lázně Karlova Studánka

Nacházejí se v Karlově Studánce, která je nejvýše položenou lázeňskou obcí v České republice. K založení lázní zde došlo v roce 1785 na popud velmistra Řádu německých rytířů Maxmiliána II. Františka. Lázně se proslavily sedmi prameny železité kyselky, čistým vzduchem srovnatelným s alpským prostředím a unikátní architekturou ve švýcarském chatovém stylu. Léčí se zde nemoci dýchacích cest, krevního oběhu a pohybového ústrojí. Karlova Studánka je také ideální základnou pro výlety do Jeseníků.

 


 

Zdroj:

Martin Schreier

mluvčí pro obnovitelné zdroje | Útvar mediální komunikace

 

ČEZ, a. s.

BB centrum, budova D3

Duhová 2/1444, 140 53 Praha 4

tel.: +420 211 042 612
mobil: +420 725 765 848

e-mail: martin.schreier@cez.cz

www.cez.cz