Chaplin v tanečním pojetí Jiřího Pokorného / 17.3.

Chaplin, slavný chlapík s buřinkou a typickou hůlkou, se stane hlavním hrdinou taneční inscenace choreografa a šéfa souboru baletu plzeňského Divadla J. K. Tyla Jiřího Pokorného. Na jeviště Nové scény DJKT Chaplin vstoupí 17. března.

Životní příběh této ikony filmové historie, komika, herce, režiséra a hudebního skladatele, mezi jehož nejznámější filmy patří Kid, Světla velkoměsta nebo Moderní doba, byl nejednou zpracován na divadelním jevišti i ve filmu. Chaplinovým osudem se inspirovali například choreografové Mario Schröder nebo Ondrej Šoth. S vlastním a osobitým pojetím nyní přichází Jiří Pokorný  – jako choreograf, režisér i autor libreta: „Myšlenka na balet o Chaplinovi zrála v mé hlavě delší dobu. Myslím si, že je to fenomén, který by neměl být známý jen díky svým groteskám, ale také díky svému životnímu příběhu a cestě, která vedla k jeho úspěchu,“ říká. Titulní roli ztvární Richard Ševčík v alternaci s Karlem Audym. Na jevišti se však objeví i představitel Chaplina juniora v podání Ondřeje Tolara z Muzikálového studia DJKT. „Bude se jednat o scénu, kdy malý Charlie odzpíval vystoupení v kabaretu za svou indisponovanou maminku,“ prozradil choreograf. Chaplina seniora pak představí doyen souboru Jiří Žalud.

Inscenace nebude popisnou biografií, osudem slavného génia se volně inspiruje. Objeví se v ní však  situace a postavy, které podle tvůrců Chaplina výrazně zasáhly. „Nebude chybět osudové setkání s tanečnicí a múzou Hetty Kelly. Připomeneme také slavného choreografa Václava Nižinského, se kterým se Chaplin opravdu setkal a kterého obdivoval, zachytili jsme i scénu z jeho baletu Faunovo odpoledne. Za zmínku stojí i postava nazvaná Svět druhých. Tu alternuje tanečnice s tanečníkem, tedy Jarmila Hruškociová s Kryštofem Šimkem, ­a i kostým bude z poloviny ženský a z poloviny mužský,“ prozradil choreograf. Autorkou kostýmů je Dana Haklová, jež se tentokrát ujala i návrhu minimalistické scény. Kromě autentických skladeb Charlieho Chaplina vybrali tvůrci dobovou hudbu autorů Benjamina Brittena, Dmitrije Šostakoviče nebo Clauda Debussyho. „Hudební koláž bude reprodukovaná a v několika momentech zazní přímo z jeviště koncertní křídlo Steinway,“ uvedl Jiří Pokorný.

Charlie Chaplin se narodil v roce 1889 v Londýně. Poprvé vystoupil jako pětiletý a brzy se stal členem kočovného souboru. Ve svých čtyřiadvaceti letech se vydal do Hollywoodu, kde podepsal smlouvu s firmou Keyston a natočil svůj první film Chaplin si vydělává na živobytí. Brzy založil vlastní studio, kde natočil mimo jiné slavný film Kid ­– příběh tuláka a malého opuštěného chlapce. Za celý život natočil více jak osmdesát filmů. Jeho film Diktátor z roku 1940 údajně rozzuřil Adolfa Hitlera k nepříčetnosti. Chaplinovo sociální smýšlení, obsažené i v některých filmech, bylo důvodem k jeho stíhání v rámci vyšetřování neamerické činnosti, které v padesátých letech rozpoutal republikánský senátor McCarthy. Chaplin nikdy nepožádal o americké občanství a při cestě do Británie v roce 1952 na premiéru filmu Světla ramp mu byl zapovězen návrat do Států. Usadil se ve Švýcarsku  a v USA byl pak již jen jednou v roce 1972, aby převzal cenu Oscara za celoživotní dílo. V roce 1975 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Jeho životem prošlo mnoho žen a manželství uzavřel se čtyřmi, vždy s o mnoho let mladšími. V trvalém svazku zakotvil, až když mu bylo čtyřiapadesát. Vzal si osmnáctiletou Oonu  O’Neillovou, dceru dramatika O’Neilla, a měl s ní osm dětí.


Tvůrčí tým a obsazení:

Libreto, choreografie, režie Jiří Pokorný

Scéna a kostýmy Dana Haklová

Světelná koncepce Tomáš Pilař

 

Chaplin Karel Audy / Richard Ševčík

Chaplin, junior Ondřej Tolar

Chaplin, senior Jiří Žalud

„Svět druhých“ Jarmila Hruškociová / Kryštof Šimek

Hannah Chaplin, maminka Andrea Hrbková / Andronika Tarkošová

Sydney Chaplin, bratr Joshua Lee / Gaëtan Pires

Hetty Kelly, první láska, múza Carolina Cortesi / Corinne Cox

Mildred Harris, první žena Natálie Paulasová / Jana Schweitzerová

Lita Grey, druhá žena Kristýna Miškolciová / Kristina Kodedová

Paulette Goddard, třetí žena Carolina Cortesi / Karolína Hejnová

Oona O´Neill – Chaplin Mami Hagihara / Anna Srncová

Nijinskij – Faun Michal Kováč / Grzegorz Mołoniewicz

Nymfa – Faunovo odpoledne Mami Hagihara / Hyejun Park


Zdroj:

Mgr. Michaela Svobodová

tisková mluvčí

 

Divadlo J. K. Tyla

Palackého náměstí 30/ 2971

301 00 Plzeň, CZ

 

Tel.: +420 378 038 026

Mobil: +420 723 609 195

E-mail: michaela.svobodova@djkt.eu

 

www.djkt.eu

facebook DJKT