Šumař na střeše opět v Plzni, s Miloslavem Mejzlíkem v hlavní roli

Šumař na střeše, cenami ověnčený a dnes již legendární muzikál o síle tradic, lásky a potřebě tolerance, se po 18 letech od poslední premiéry vrací na repertoár Divadla J. K. Tyla v Plzni. Inscenace v režii Lumíra Olšovského, hudebním nastudování Kryštofa Marka a choreografii Denisy Kubášové bude mít na jevišti Velkého divadla premiéru 10. března. V hlavní roli se představí hostující Miloslav Mejzlík.

„Šumaře jsem si vyprosil, protože už dávno je pro mě jedním z nejobsažnějších muzikálů s nevídaně silným příběhem. Zaujmout může už jen ze statistického hlediska. Kde jinde uvidíte na jevišti celých padesát obyvatel Anatěvky s doprovodem třicetičlenného orchestru? Půjde tedy o jakousi hrdou vizitku rodiny zvané plzeňský muzikál,“ uvádí režisér a šéf souboru Lumír Olšovský. „Šumař na střeše je nejen nádherným dílem pro všechny milovníky klasického muzikálu, ale nese v sobě i řadu univerzálních a stále platných témat – zvláště dnes, v době rostoucí netolerance a nenávisti,“ vysvětluje dramaturg Pavel Bár. Broadwayská premiéra Šumaře na střeše se uskutečnila v září 1964 a získala devět prestižních cen Tony ve všech hlavních kategoriích, v roce 1972 navíc dodatečně obdržela ještě desátou za tehdy nejdéle uváděnou broadwayskou inscenaci. Muzikál je dílem skladatele Jerryho Bocka, textaře Sheldona Harnicka a libretisty Josepha Steina. Inspirací se jim stala povídková kniha Šaloma Alejchema Tovje vdává dcery. Hlavním hrdinou povídek i muzikálu je chudý židovský mlékař Tovje, jehož hlavní starostí je dobře provdat své dcery a zajistit jim tak co nejlepší budoucnost. Dívky však otcovy plány komplikují – proti všem zažitým tradicím totiž odmítají přenechat výběr manželů dohazovačům.

Roli Tovjeho svěřil režisér Miloslavu Mejzlíkovi: „Je to jeden z největších úkolů, které jsem kdy dělal. Samozřejmě hlavně díky tomu, že je to muzikál a já musím zpívat, ale čím více se blíží výsledek práce a premiéra, tím více mě role naplňuje a budí ve mně nadšení,“ říká. Plzeňští diváci se se slavným muzikálem setkají již potřetí, ovšem poprvé v překladu básníka, spisovatele a textaře Pavla Šruta. Inscenátoři se rozhodli pomyslně navázat na obě předchozí uvedení. Do role manželky hlavního hrdiny Goldy obsadili Stanislavu Topinkovou Fořtovou, která stejnou roli nastudovala již v roce 2000. Tovjeho před osmnácti lety ztvárnil František Dvořák, který při prvním plzeňském uvedení v roce 1969 hrál Perčika, a tentokrát se představí jako hostinský Mordche. V obou plzeňských inscenacích účinkovala také Libuše Staňková, v té první dokonce u divadla jako čtrnáctiletá začínala jako Tovjeho dcera Bjelka, nyní se objeví v roli Báby Cajtl.

Scénu navrhl britský výtvarník David Benson: „Jako dominantní prvek scény jsem vytvořil obraz vesnice a doplnil jsem ho o drobné části dekorace, dotvářející iluzi života lidí na vesnici.“ Autorkou kostýmů je Kateřina Bláhová. Ta se nechala inspirovat obrazy Marca Chagalla, jehož díla, na kterých je častým motivem houslista, vychází i název muzikálu: „Chagallovy obrazy mám ráda, mají v sobě poezii a atmosféru a k tématu krásně sedí, proto jsou také pro inscenátory častým zdrojem výtvarného vyjádření. Vycházela jsem ze scény Davida Bensona, která je velmi tradiční, kostýmy by na ní měly působit jako barevné skvrny na obraze, pracovala jsem s patinou a prolínáním barev.“

V inscenaci se představí celý muzikálový soubor DJKT doplněný o externisty a početnou company. Kromě Miloslava Mejzlíka a Stanislavy Topinkové Fořtové, kteří ztvární ústřední manželskou dvojici, dále účinkují například Soňa Hanzlíčková Borková, Kateřina Falcová, Charlotte Pščolková, Jozef Hruškoci, Lukáš Ondruš, Pavel Režný, Oldřich Kříž či Jaroslav Someš.


Zdroj:

Mgr. Michaela Svobodová

tisková mluvčí

 

Divadlo J. K. Tyla

Palackého náměstí 30/ 2971

301 00 Plzeň, CZ

Tel.: +420 378 038 026

Mobil: +420 723 609 195

E-mail: michaela.svobodova@djkt.eu

www.djkt.eu