Tajemný hrad v Karpatech

Tvůrčí tým Divadla Alfa se tentokrát zaměřil na jednu z nejslavnějších verneovek, Tajemný hrad v Karpatech. Z obsáhlého díla Julese Verna se tento román řadí v Čechách a na Slovensku k nejznámějším. Může za to nejen blízkost Karpat, ale především kultovní filmová parodie Oldřicha Lipského z roku 1981. Také adaptace libereckého autora Víta Peřiny, ze které vychází Alfa, míří do komediálně – parodických vln, děj románu však parafrázuje, převrací a posouvá po svém.

„Důraz klademe na linku operní pěvkyně Stilly, do níž byli zamilovaní oba hlavní hrdinové románu – hrabě Telek i zlotřilý baron Gorc. Díky celé řadě vložených písňových čísel se naše adaptace blíží až k žánru bláznivé operety či jakési komické poloopery,“ říká o nové inscenaci ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

 

Do zapadlé karpatské vísky hluboko v lesích, kterou obývají vskutku prapodivní lidé, přichází jednoho dne hrabě Telek se svým sluhou. Pátrají zde po Telekově dávné lásce, operní zpěvačce Stille, jejíž zmizení a možná i smrt má na svědomí zlotřilý baron Gorc. Jak se brzy ukáže, tajemný hrad nedaleko vesnice skrývá nejen barona Gorce, ale i řadu dalších překvapení. V bláznivém a velkolepém finále se všichni aktéři potkávají v útrobách hradu, který však má díky baronovu dvornímu vynálezci Orfanikovi co nevidět vylétnout do povětří. Obrovský výbuch způsobí nejen velikou zkázu, ale přinese s sebou i překvapivé a šťastné rozuzlení.

 

Hlavní roli hraběte Teleka vytvoří v Tajemném hradu v Karpatech Petr Vydarený, jeho místního pobočníka Lesníka Josef Jelínek. Dvojici padouchů barona Gorce a vynálezce Orfanika budou hrát Petr Borovský a Martin Bartůšek. Na jevišti se objeví bezmála celý soubor divadla.

Hra vznikla původně pro Divadlo Jonáše Záborského v Prešově na Slovensku a poté byla uvedena i na scénách v polské Toruni či v příbramském Divadle A. Dvořáka. Kmenový režisér Divadla Alfa Tomáš Dvořák již s autorem Vítem Peřinou spolupracoval na celé řadě inscenací, v Alfě to byly například Otesánek, CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska, Perníková chaloupka nebo Tři siláci na silnici.

 

Alfa se představí v Emirátech (1. – 22. dubna 2018).

Alfa bude jedním z klíčových uměleckých souborů české kulturní prezentace během Dnů kulturního dědictví v Sharjah ve Spojených arabských emirátech. Na třítýdenním kulturním festivalu, který každoročně navštíví kolem 300 000 lidí, představuje více než 30 arabských zemí své kulturní tradice i současné umění. Každý rok je zvána do expozice jedna evropská země, v roce 2018 se prezentuje Česká republika. Divadlo Alfa bude v Sharjah hrát 14 dnů své kultovní představení Tři mušketýři a jeden týden premiérovou koláž českého lidového loutkářství Alfa letem světem.

Ředitel Alfy Jakub Hora upozorňuje, že herci tentokrát nezůstanou pouze u divadla: „Budou prezentovat českou lidovou hudbu a hru na tahací harmoniku a dudy, dále předvedou ukázky řezby loutky, povedou workshop výroby papírové loutky, realizují vlastní výstavu a dokonce zde budou provozovat i českou tradiční kuchyni, která bude v SAE po tři týdny vařit, péci a podávat buchty, koláče, kulajdu, svíčkovou a další česká jídla.“ Spolu s Divadlem Alfa tvoří českou kulturní výpravu písničkář Jiří Dědeček, hudební těleso klasické hudby Victoria Ensemble, performer Petr Nikl nebo výtvarníci Adam a Xenie Hoffmeisterovi a Kryštof Kaplan. Prezentovat se bude tvorba Knihovny Václava Havla a Památníku národního písemnictví, expozice obsahuje i stánek českého skla či dětské hokejové hřiště.

Divadlo Alfa – premiéry sezony 2017/18

První premiérou sezóny byla v říjnu 2017 maňásková groteska Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie. Kašpárek se stal také hrdinou další inscenace – projektu s názvem Panika v muzeu, do kterého v prosinci přizvala Alfa divadelníky z francouzsko-českého souboru La Pendue. Na přelomu února a března se představuje Tajemný hrad v Karpatech. Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který divadlo připravuje na květen 2018 na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma. Závěrečnou premiérou sezóny bude komorní loutková hříčka Umanutá princezna.

 

Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018).

 

Vstupenky

je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně Divadla ALFA, otevírací doba: PO – PÁ 8.00 – 15:30 hod.

Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením.

Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 

 


 

Jules Verne, Vít Peřina:

Tajemný hrad v Karpatech

 

Teleku z Teleke! Varuju tě. Nechoď na hrad, sic tě stihne neštěstí!

 

režie: Tomáš Dvořák

výprava: Karel Czech j.h.

dramaturgie: Petra Kosová

hudba: Vratislav Šrámek j.h.

 

premiéra v pondělí 26. února v 9:00

slavnostní večerní premiéra v pátek 2. března v 18:00

Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň

 


Zdroj:

Daniela Vítová

mobil: 00420 603 736 159

e-mail: d.vitova@volny.cz

www.divadloalfa.cz