Festival světla BLIK BLIK / 16.–17.3.

BLIK BLIK

4. ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru

pátek 16. a sobota 17. března 2018, 18:00 – 23:00

Slovany, DEPO2015, Plzeňský Prazdroj

 

Jedna z nejoblíbenějších akcí závěru zimy v Plzni, festival světla BLIK BLIK, letos symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Po dva večery v polovině března budou na trase ulicemi městské čtvrti Slovany do DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje k vidění umělecké instalace českých i zahraničních tvůrců. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Část umělců se volně inspirovala narozeninami republiky, k vidění bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy. Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit do Autobusové haly DEPO2015. Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí.

 

 

„Pro letošní čtvrtý ročník připravujeme 16 instalací. Jsem velmi rád, že se nám daří spolupracovat s renomovanými špičkovými umělci, například s 3dsense na hlavní instalaci festivalu v DEPO2015, ale také se začínajícími výtvarníky. Nelehký úkol vytvořit dvě festivalová stanoviště na sebe letos vzali studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU,“ říká Jiří Sulženko programový ředitel z. ú. Plzeň 2015, který plzeňský festival světla připravuje od jeho prvního ročníku.

 

Návštěvníky festivalu BLIK BLIK čeká po setmění dvou a půl kilometrová trasa městskou čtvrtí Slovany. Po cestě mezi Masarykovou školou a DEPO2015 uvidí například oblíbený videomapping, projekci do vodní mlhy, ale budou si také moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami. Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje. K vrcholným festivalovým zážitkům bude patřit instalace studia 3dsense v Autobusové hale, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky.

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace: v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 Kč, děti mají vstup zdarma.

 

foto z tiskové konference

 

Organizátoři doporučují, aby si lidé koupili vstupenku v předprodeji prostřednictvím http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/17256-4-interierove-instalace-festivalu-svetla-blik-blik. „Po zkušenostech z předchozích ročníků se obáváme, že se u interiérových instalací mohou tvořit fronty. Návštěvníci, kteří budou mít vstupenku zakoupenou předem, se tak vyhnou jednomu zbytečnému čekání navíc,“ upozorňuje Jiří Sulženko.

 

Lidé si festivalovou trasu i jednotlivé instalace mohou prohlížet v libovolném pořadí, s orientací jim pomůže mapka, kterou získají zdarma u dobrovolníků Klubu strážných andělů u všech instalací. Pro dopravu bude letos uzavřena pouze krátká část ulice před Masarykovou základní školou.

 

Již ve čtvrtek 15. března festival BLIK BLIK poprvé pomůže bohulibým účelům. Návštěvníci mohou v rámci festivalu světla pomoci rozsvítit život nevidomých! Na Nočním běhu pro Světlušku si mohou vybrat trasu 3,3 km nebo 6 km. Začátek běhu je u DEPO2015, Presslova 14, Plzeň. Běžci nejen podpoří dobrou věc, ale získají také unikátní možnost vidět v předpremiéře několik instalací festivalu BLIK BLIK a 2 VIP vstupenky!

 

Startovné: na místě 400 Kč, online 350 Kč (http://plzen.behprosvetlusku.cz/chci-se-zucastnit). Děti do 12 let a lidé s průkazem ZTP, ZTP/P a jejich doprovod mají startovné zdarma! Registrační pokladny otevíráme v 18.00. 100 % vybraného startovného putuje na Nadační fond Českého rozhlasu, tj. na podporu dětí i dospělých se zrakovým postižením. Více na http://www.rozhlas.cz/svetluska/osbirce/.

 

Více o festivalu na www.depo2015.cz/blikblik.

 

foto z tiskové konference