Fetival Berlinale 2018 ocenil režiséra Jiřího Menzela

 

Prestižní festival Berlinale ocenil 23. února 2018 režiséra Jiřího Menzela a jeho přínos světovému filmu cenou Berlinale Kamera. Stalo se tak při příležitosti světové premiéry filmu Martina Šulíka Tlumočník, v den režisérových osmdesátých narozenin.

 

Peter Simonischek

 

Film Tlumočník byl vybrán do hlavního programu letošního festivalu Berlinale, do  sekce Berlinale Special, která  představuje  mimořádné kinematografické počiny či pocty světovým filmařským osobnostem.

 

 „Festival Berlinale mám rád, a to z mnoha důvodů. Provází mě dlouhá léta životem. Uváděly se tady filmy, ve kterých jsem hrál, filmy, které jsem točil, byl jsem v mezinárodní porotě, přijel předat cenu Zlatého medvěda Kenu Loachovi za celoživotní dílo. Za významnou událost považuji rok 1990, kdy byl můj film “Skřivánci na niti” oceněn nejvyšší cenou. Nikdo tehdy nevěřil, že byl 20 let v trezoru. Potěšilo mě i uznání filmu Obsluhoval jsem anglického krále cenou FIPRESCI. A jsem rád, že tady je promítán zatím poslední film, ve kterém jsem hrál – Tlumočník.  Škoda, jen, že za ocenění Kamera Berlinale, které mi je letos uděleno, mohu poděkovat jen na dálku. Ale věřím, že se za kamarády na Berlinale ještě někdy podívám,“ vzkázal oceněný Jiří Menzel.

 

Oscarový režisér Jiří Menzel se ve snímku Tlumočník představuje v jedné ze dvou hlavních rolí po boku rakouského herce Petera Simonischeka, držitele Evropské filmové ceny 2016 pro nejlepšího herce za roli ve filmu Toni Erdmann. Právě Peter Simonischek přijal z rukou ředitele Berlinale Dietera Kosslicka cenu Berlinale Kamera pro Jiřího Menzela. Přislíbil, že tuto cenu také předá při příležitosti slavnostní české premiéry filmu v úterý 27. února v Praze.

 

 

“Milý Jiří, připravil jsi nám mohoho hodin štěstí v kině, ať už jako režisér nebo herec,” řekl ve své řeči Dieter Kosslick. “Kamera Berlinale, kterou ti dnes udělujeme, je díkem za tvůj humor, radost ze života a tvé umění balancovat tak nádherným způsobem na tenké hraně mezi smíchem a slzami,” dodal ředitel Berlinale.

 

“Potkal jsem člověka s velkým srdcem,” řekl o Jiřím Menzelovi Peter Simonischek a připomněl, že v jejich věku si člověk už složitěji hledá přátele, nicméně právě při tomto filmu se takové přátelství zrodilo.

 

Tlumočník je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady absurdní situace, díky níž a možná navzdory níž, se vydají hledat  pravdu o vlastní minulosti. Na společné pouti nechybějí bizarní  setkání, humorné situace, ale i poznání  minulosti a současnosti, které nebude vždy příjemné.

 

Přestože Jiří Menzel patří mezi českými režiséry k nejobsazovanějším hercům, roli ve filmu Tlumočník získal shodou náhod, kdy zaskočil za původně obsazeného kolegu Juraje Herze.

 

„Jsem Jirkovi nesmírně vděčný, že se s námi vydal na nejistou cestu. Původně měl postavu Aliho hrát Juraj Herz. Dva týdny před natáčením však onemocněl a my se lekli, že budeme muset všechno zrušit. Začali jsme rychle hledat osmdesátiletého herce, který umí německy a slovensky a který bude mít odvahu cestovat 32 dní po Slovensku, vstávat v pět ráno, nocovat každý den v jiném hotelu, stravovat se v cateringu. Nakonec nás napadlo oslovit Jirku. Přečetl si scénář, dva dny váhal, a pak naši nabídku přijal. Bylo to z jeho strany velmi odvážné. Bez jakékoliv přípravy naskočil do rozjetého vlaku,“ říká režisér Martin Šulík.

 

Slavnostní premiéra Tlumočníka se v Česku koná 27.2.2018, do kin pak vstoupí 15.3.2018.

 

Nový slovensko-česko-rakouský film vznikl v produkci společností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a COOP99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducenty jsou RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Film vznikl ve spolupráci s televizí ORF. Projekt podpořil slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut. Partnerem premiéry je Slovenská asociácia producentov v audiovízii.

 

Do českých kin uvede společnost Bioscop.

 


Zdroj:

Jana Šafářová

MagicBox