Růst trhu technického spotřebního zboží v ČR

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice za poslední čtvrtletí roku 2017 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o necelých 7 procent. Na pozitivním vývoji se podílely téměř všechny sektory s výjimkou fota (PH). Pozitivní meziroční růst byl tradičně nejvíce ovlivněn Telekomunikacemi (TC) a sektory malých domácích spotřebičů (SDA) a velkých domácích spotřebičů (MDA).

 

Spotřební elektronika

V kategorii TV přijímačů pokračuje posun poptávky směrem k větším úhlopříčkám a technologiím s vyšší kvalitou obrazu, což se odrazilo také na růstu průměrné ceny TV. Podobně jako v předchozím čtvrtletí zaznamenaly dvouciferný růst prodejů všechny sledované audio kategorie, mezi nimi pak zejména domácí audiosystémy s připojením, přenosné reproduktory a náhlavní soupravy s Bluetooth připojením.

Negativně se vyvíjel trh TV přijímačů s prohnutou obrazovkou, kde pokračoval pokles podílu těchto modelů TV. Také došlo k pokračovaní propadu prodeje set-top-boxů v dvouciferném tempu a také pokles prodejů video přehrávačů na úrovni 8 procent.

 

Foto trh

Pozitivním trendem byla rostoucí váha kompaktních fotoaparátů s výměnným objektivem. Naopak negativně pokračoval dvouciferný pokles poptávky po kompaktech s pevným objektivem.

 

Velké domácí spotřebiče

Všechny produktové skupiny velkých domácích spotřebičů jsou meziročně v pozitivním nárůstu. Nejdynamičtější kategorií byly sušičky prádla s více než 20procentním nárůstem následované myčkami s meziročním přírůstkem o více než 10 procent. Nicméně u sušiček prádla pokračoval lehký meziroční pokles průměrné ceny u této kategorie.

 

Malé domácí spotřebiče

Pozitivní trend byl zaznamenán u kategorie kávovarů. Kávovary, zejména díky velkému nárůstu prodejů plně automatických přístrojů, se staly nejdynamičtěji rostoucí kategorií na českém trhu malých domácích spotřebičů. Nejvíce rostoucím měsícem v roce oproti předcházejícímu roku byl listopad, a to díky zvyšující se oblibě Black Friday.

Stolní mixéry a smoothie už nevykazují tak výrazný růst jako v minulém roce. V posledních měsících dokonce tato kategorie klesá, což se nepříznivě odrazilo na celkovém vývoji produktové skupiny kuchyňských robotů a mixérů.

 

Informační technologie

Kategorie informačních technologií zaznamenala mírný pozitivní vývoj za poslední kvartál 2017. Na tomto pozitivním vývoji se podílel nárůst průměrné ceny u všech kategorií. Nejvíce průměrná cena rostla u tabletů a přenosných počítačů, a to téměř o 10 procent. Negativně se vyvíjel trh tabletů s pokračujícím meziročním poklesem objemu.

 

Telekomunikace

Pozitivní trendem byla rostoucí poptávka po chytrých telefonech s větší uhlopříčkou. Kladný vývoj byl zaznamenán u vývoje cenové hladiny chytrých telefonů. Naopak negativní vývoj byl zaznamenán u klesajícího tržního podílu Single SIM chytrých telefonů.

 

Kancelářská technika

V pozitivních trendech pokračoval sektor inkoustových tiskáren, kde došlo k meziročnímu růst objemu prodeje inkoustových tiskáren o více než 20 procent. Nicméně meziroční nárůst zaznamenala i multifunkční inkoustová zařízení.

V hodnotě i objemu naopak klesaly prodeje laserových zařízení v obou hlavních kategoriích.

 

GfK TEMAX® zprávy za všech 41 zemí, včetně datových tabulek jsou dostupné na: http://temax.gfk.com/reports/

 


Zdroj:

www.gfk.com