Letiště Karlovy Vary hlásí obrat k lepšímu

Karlovarské letiště hlásí obrat k lepšímu. Počet odbavených terminálových cestujících v roce 2017 mírně vzrostl.

 

Letiště Karlovy Vary odbavilo v roce 2017 celkem 20 034 terminálových cestujících, jejichž cesta začínala či končila v Karlových Varech, což znamená nárůst o 3,9 % oproti předcházejícímu roku. Novými charterovými linkami do Izraele a Uzbekistánu se tak plně podařilo kompenzovat další pokles počtu cestujících na linkách z Ruské federace v důsledku snížení počtu letů Českých aerolinií do Moskvy v průběhu roku.

 

 

 

Celkový počet cestujících, včetně tzv. tranzitních (tj. cestujících, kteří při mezipřistání zůstávají na palubě letadla) dosáhl v roce 2017 hodnoty 21 404, což znamená pokles o 15,2% ve srovnání s rokem 2016. Za poklesem počtu tranzitních cestujících stojí zejména zrušení letů ČSA do Petrohradu již v polovině roku 2016. Tuto linku využívalo velké množství cestujících z/do Prahy, kteří letěli přes Karlovy Vary. Z pohledu ekonomiky letiště je ale zásadní počet cestujících, jejichž cesta zde začíná nebo končí. Ti platí letištní poplatky a nakupují v obchodech.

 

„Nejde zatím o závratný nárůst počtu odbavených cestujících, ale je to pozitivní trend. Loni se rozšířila nabídka letů z nových destinací, mám na mysli především charterové lety z Tel Avivu a Taškentu. Bohužel předčasně musely být ukončeny lety do Düsseldorfu, které se potýkaly s nezájmem ze strany cestujících. I v letošním roce se budeme snažit nabídku letiště rozšířit. Konkrétním výsledkem této snahy je zahájení letů nízkonákladové společnosti Pobeda (dceřiná společnost Aeroflotu) mezi Moskvou a Karlovými Vary během února. Nízké ceny letenek by mohly oslovit i ty cestující, kteří kromě lázeňské léčby letí za zážitky a památkami nejen do Karlovarského kraje,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

 

 

Společnost Travel Service přepravila na lince z/do Tel Avivu 2 594 cestujících a společnosti Uzbekistan Airways z/do Taškentu 1 320 cestujících. Pokud jde o další ukazatele provozu, bylo zaznamenáno celkem 5 702 pohybů (nárůst o 13,8%), ze kterých 1 220 bylo komerčních a zbytek v segmentu soukromých letů a letů všeobecného letectví, zejména pak výcvikových letů. Velmi dobře se vyvíjela letecká přeprava v kategorii soukromých a VIP letů, jejíž podíl vzrostl na 52% všech leteckých výnosů.

 


Foto: Letiště Karlovy Vary, zdroj foto: www.airport-k-vary.cz

 

Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
tisková mluvčí
oddělení vnějších vztahů a styku s veřejností
odbor kancelář hejtmanky a vnějších vztahů

 

Krajský úřad Karlovarského kraje
Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary