Kraj má za minulý rok historicky nejvyšší přebytek hospodaření

Díky úspornému trendu a bedlivé kontrole výdajů krajského úřadu a příspěvkových organizací se podařilo Karlovarskému kraji dosáhnout historicky nejvyššího přebytku hospodaření. Přebytek hospodaření za rok 2017, který kraj bude rozdělovat, dosáhl přes 500 milionů korun.

 

„Považujeme to za velký úspěch, přitom právě přepracování původního návrhu rozpočtu, jak jej připravila bývalá krajská vláda, nás stálo hodně úsilí. Naši předchůdci totiž počítali se schodkem vyšším než 1 miliarda korun, to pro nás bylo nepřijatelné. Po nástupu do vedení kraje v listopadu 2016 jsme tedy okamžitě museli začít pracovat na změnách návrhu a schodek se nám podařilo snížit o celou jednu třetinu. Přitom jsme ale omezili jen zbytné výdaje, zásadní investice zůstaly zachovány. Velmi opatrně jsme naplánovali i daňové příjmy a pečlivě jsme dohlíželi na náklady týkající se provozu krajského úřadu a příspěvkových organizací. Výsledkem je více než půlmiliardový přebytek,“ komentovala hejtmanka Jana Vildumetzová.

 

Přebytek hospodaření za rok 2017 vznikl z převisu daňových výnosů, ale také z úspor v rámci projektů s dotací z Evropské unie. „Osobně jsem navíc po celý rok kontrolovala smlouvy, faktury a objednávky, které jdou z krajského úřadu, tím vznikly velké vnitřní úspory z vlastní činnosti úřadu,“ dodala hejtmanka.

 

Finanční prostředky, které tvoří přebytek hospodaření za rok 2017, chce Karlovarský kraj využít hlavně na investice, především na opravy silnic, v oblasti zdravotnictví, na opravy škol a školských zařízení a v oblasti sociálních věcí. „Chystáme se například připravit a zahájit rekonstrukci či novostavbu Domova se zvláštním režimem MATYÁŠ v Nejdku. Část peněz si ale rozhodně necháme do rezervy, pro případ nenadálých situací. Taková nastala například koncem loňského roku, kdy se v havarijním stavu ocitla budova Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech. O využití přebytku se samozřejmě budeme bavit ve vedení kraje a se zastupiteli, téma bude projednávat krajské zastupitelstvo na svém dubnovém, případně červnovém zasedání,“ vysvětlila hejtmanka.

 

Karlovarský kraj si pro rok 2017 naplánoval příjmy ve výši 4, 9 miliardy korun, výdaje pak 5, 6 miliardy.  Hlavní prioritou vedení Karlovarského kraje přitom bylo zastavit zadlužování se, snížit běžné výdaje a dosáhnout šetrnějšího hospodaření v rámci organizací zřizovaných krajem.

 


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
tisková mluvčí

oddělení vnějších vztahů a styku s veřejností
odbor kancelář hejtmanky a vnějších vztahů

Krajský úřad Karlovarského kraje
Závodní 353/88
360 06 Karlovy Vary
tel.:       +420 354 222 130
mobil:   +420 736 650 308
e-mail: jana.pavlikova@kr-karlovarsky.cz
www.kr-karlovarsky.cz