#KINOSYNAGOGA / 24.2.

Kulturní spolek Rašelina chystá pro unikátní prostor Horské synagogy v Hartmanicích pravidelné filmové projekce ze zlatého fondu české kinematografie:

“Originalita filmových klubů se odvíjí nejen od programové nabídky, ale i od atraktivnosti promítacích prostor. Jsme přesvědčeni, že zlatý fond české kinematografie nabízí pestrou škálu vysoce umělecky kvalitních děl se židovskou a protektorátní tématikou, které je zapotřebí promítat veřejně. Mimo nepopiratelnou kvalitu děl jakými jsou Démanty noci, Obchod na Korze, Kočár do Vídně, Spalovač mrtvol, Transport z ráje (atp.) akcentujeme v projektu také nutnost předcházení společensky patologickým jevům – xenofobii, rasismu a nenávisti jako takové.” (citace – Sarah Sofia Huikari – autorka a koordinátorka projektu)

 
V sobotu 24. února budou moci diváci zažít nevšední filmovou projekci slavného okupačního dramatu režiséra o statečnosti starého profesora postaveného tváří v tvář smrti. Filmové drama Vyšší princip natočil v roce 1960 režisér Jiří Krejčík podle jedné z povídek Jana Drdy ze sbírky Němá barikáda. Příběh, který Jan Drda popsal, se skutečně stal. V tragické době heydrichiády, v červnu 1942, byl šestnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes zatčen. Jeden ze spolužáků ho udal za to, že z časopisu Zdroj vytrhl fotografii Hitlera a hodil ji do koše. 29. června 1942 byl spolu se svým otcem zastřelen.

Film získal mnohá ocenění doma i ve světě. Jiří Krejčík si v roce 1960 přivezl z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu cenu Mezinárodní federace filmového tisku, Jana Brejchová zde dostala Stříbrnou plachtu za nejlepší ženský herecký výkon. A navzdory tomu, že na filmovém festivalu v Benátkách ve stejném roce byl Vyšší princip odsunut do mimosoutěžního předvádění, nebylo možné pominout působivost díla a vynikající mistrovství Františka Smolíka, který zde získal Zlatou medaili za nejlepší mužský herecký výkon. (zdroj ČT)

Zdroj:
Za kulturní spolek Rašelina
 
Sarah Sofia Huikari

605 858 045