Nestyďme se mluvit o labioplastice. Stále více žen si nechává upravovat genitál.
Stále více žen ve světě i u nás se nechává operovat v intimních oblastech. Nejčastější je tzv. Labioplastika – úprava velikosti stydkých pysků. Důvody k plastické operaci zevního genitálu u ženy, případně spojené se zúžením poševního vchodu mohou být zdravotní, estetické a psychické. Pokud je psychickým důvodem zlepšení sexuálního života, je operace v naprosté většině spojena se zúžením poševního vchodu, přičemž pozitivním a u většiny žen trvalým efektem je zvýšení vzrušivosti při pohlavním styku.
Věk, gravitace, pohlavní život a porody se na poměrech ženského genitálu neblaze podepisují. Důvodem k zásahu do zevního genitálu může být jakákoli abnormalita v jeho oblasti nebo její kombinace s poklesem poševních stěn a dělohy. Dříve mělo mnoho žen problém o tomto problému hovořit i s nejbližšími, natož s lékaři. Naštěstí doba se mění a estetická i funkční úprava genitálu se stává stále populárnější operací. V USA jen za loňský rok přibylo až o 40 % více žen, které tento zákrok podstoupily.
Labioplastika se provádí v případě ochablých a prodloužených stydkých pysků. To může být způsobeno geneticky, gravitací nebo vlivem prodělaných porodů. “ Zvětšená labia ruší vzhled nejen kosmeticky, ale mohou způsobovat potíže při pohybu, sportu, v sexuálním životě a mohou být také příčinou častých zánětů zevních pohlavních orgánů u ženy,” vysvětluje konkrétní obtíže MUDr. Roman Kufa, šéf centra estetické medicíny Perfect Clinic a dodává, že poměrně jednoduchá, jednodenní operace spočívá v odstranění přebytečné kůže.
V některých případech však podle doktora Kufy ženy žádají i opačnou operaci – tedy zvětšení velkých stydkých pysků, kde s věkem ubývá tuková tkáň. “ Malé stydké pysky pak nejsou překryty, výrazně vyčnívají a dochází k neestetické disproporci. Ustupující labia je možné vyplnit vlastní tukovou tkání, která se odebere z podkoží břicha nebo stehna a kanylou aplikuje do velkých stydkých pysků,” nabízí řešení plastický chirurg.
Stále více se k této operaci odhodlávají i ženy po přechodu, které neupokojuje vzhled zevního genitálu, jehož estetika je narušena atrofií a ochablostí všech struktur, kdy dochází v těchto místech k nehezkému výhřezu.
V hlavní roli psychika
Samozřejmě vážným důvodem může být již zmiňovaný nedostatečný prožitek sexuálního styku, a s tím i související důvody psychické,“ říká Roman Kufa z Perfect Clinic.
Pokud je psychickým důvodem zlepšení sexuálního života, je operace v naprosté většině spojena se zúžením poševního vchodu, přičemž pozitivním a u většiny žen trvalým efektem je zvýšení vzrušivosti při pohlavním styku. Výsledky jsou nadmíru dobré. Spokojenost s anatomickým efektem operace přiznává více jak 85 % žen, subjektivní zlepšení pak 75 %.
Souhra gynekologa a plastika v případě kombinované operace
Úpravu zevního genitálu by měl provádět plastický chirurg ve spolupráci gynekologem, neboť naprostá většina abnormalit v této oblasti je spojena i s drobnými odlišnostmi v oblasti pochvy a vyšších struktur. „Je potřeba naprosto dokonale znát a respektovat anatomické uspořádání nejen zevního, ale i vnitřního genitálu a vzájemné topografické vztahy v této oblasti. Plastický chirurg je pak ten, který výsledek operace doladí,“ vysvětluje gynekolog Štěpán Budka z téže kliniky a dodává, že jde o týmovou spolupráci. Dá se říci, že zpočátku operuje gynekolog a plastický chirurg mu asistuje a v druhé polovině operace je to přesně naopak.“
Jak probíhá operace?
Zákrok probíhá v celkové narkóze v gynekologické poloze jako při gynekologickém vyšetření. Nejde o nic složitého. Nejprve se odstraní přebytečná kůže, podkoží a jizvy v oblasti zevního genitálu, v další fázi se provede vypreparování anatomických struktur a následně se tyto struktury zase rekonstruují. Tady je nutné respektovat normální anatomii v této oblasti. V poslední fázi se podkoží a kůže sešijí. Délka operace závisí na rozsahu defektu, obvykle trvá od dvaceti minut do jedné hodiny.
Zdroj:
Iveta Nebesařová