Únorový program všech poboček Muzea Karlovy Vary

 

          Program Muzea Karlovy Vary a jeho poboček II / 2018

 

Muzeum Karlovy Vary

do 4. 3. 2018 výstava: Svět kostiček®

Výstava exponátů ze světově proslulé stavebnice, která si získala srdce dětí i dospělých, představí část rozsáhlé sbírky továrních lego setů a část vlastní „MOC“ (My Own Creation – má vlastní tvorba) tvorby Ing. Arch. Petra Šimra (“Peesko”). Výstava nabídne filmovou tvorbu stavebnice, diorama lego technic, MOC vlaky Peesko, ale také Duplo vláčkodráhu a dětský koutek s Duplo stolky a kostkami nebo lego classic stolem.

 

  1. 2. 2018 přednáška: Orangutani, co jedí šišky a žaludy

Primatolog Stanislav Lhota bude hovořit o  výzkumu a ochraně vzácných lidoopů v horském pralese na severu Sumatry. Orangutani obývají především tropické deštné pralesy v teplých nížinách. Většina takových pralesů už ale dnes zmizela, a tak se s orangutany lze často setkat v prostředí, kam ještě nestačil proniknout člověk.

Začátek v 17 hodin.

 

NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE

Historie a příroda Karlovarska – zcela nová, multimediální podoba stálé expozice připravená ke 150. výročí existence muzea přibližuje v šesti sálech v prvním patře historii města. Cesta začíná u Vřídla, unikátního přírodního fenoménu, a pokračuje přes založení lázní a vývoj lázeňské léčby až k proměnám architektury Karlových Varů, společenskému a kulturnímu životu lázeňského města a historii mezinárodního filmového festivalu. Druhé patro představuje přírodu a historii regionu od nejstarších dějin, přes slavné období těžby rud a neméně významnou tradici cínařství a výroby skla a porcelánu. Závěr expozice je věnován dramatickému 20. století.  Exponáty jsou doplněny mnohými multimediálními prvky. Koho nezaujmou doplňující projekce, nahrávky, prezentace na dotykových obrazovkách či kvízy, může si vyzkoušet nejrůznější exponáty vlastníma rukama, nebo se alespoň pokochat odlehčeným pojetím dějin na obrázcích Dalibora Nesnídala.

Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč., pro školy 40 Kč.

Adresa: Nová louka 23, 360 01 Karlovy Vary, tel. 736 650 047, email: novalouka@kvmuz.cz,

Otevřeno st-ne 10-17 hodin, www.kvmuz.cz

 

 

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

  1. 2. 2018 přednáška: Zaniklá sídla a jejich dědictví v proměnách kulturní krajiny pohraničí Česka v 2. polovině 20. století

Zdeněk Kučera z  Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí vývoj samotného procesu zanikání sídel a promluví o dnešní podobě a významům lokalit zaniklých sídel. V 2. polovině 20. století se významně proměnil způsob života místních obyvatel, charakter osídlení, ráz a způsob využívání krajiny českého pohraničí. Součástí těchto změn

 

 

byl i zánik více než 2 000 sídel. Jev natolik rozsáhlý, že jej lze ve srovnání s jinými částmi Česka považovat za pro pohraničí charakteristický. Role zanikání sídel v proměnách krajiny českého pohraničí a jejich interpretacích je mnohoznačná.  Zaniklá sídla se stávají součástí procesu utváření místního dědictví a identit.

Začátek v 17 hodin.

 

Stálá expozice: Jáchymov v zrcadle času – dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis – zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.

Součástí je  výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.

Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč, pro školy 40 Kč.

Adresa: Náměstí Republiky 37, 362 51 Jáchymov, tel. 736 754 831, email: mincovna@kvmuz.cz

Otevřeno st-ne 9-17 hodin, www.kvmuz.cz

 

 

Muzeum Žlutice

Stálá expozice: Dějiny Žluticka a hrdelní právo v minulosti – dějiny města a okolí dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem. Velkoplošný model bitvy na vrchu Vladaři. Původní věznice s hrdelním právem útrpným. Historické sklepení muzea a lapidárium.

Vstup 30 Kč, děti 15 Kč.

 

Adresa: Velké náměstí 1, 364 52 Žlutice, tel. 739 204 982, e-mail: sekretariat@kvmuz.cz

do května 2018 zavřeno, www.kvmuz.cz

 

Knihovna Muzea Karlovy Vary

Publikace o dějinách umění, historii, balneologii, geologii, hornictví a kraji západočeských lázní.

 

Adresa: Pod Jelením skokem 393/30, 360 01 Karlovy Vary, email: knihovna@kvmuz.cz

Studovna pro odbornou veřejnost otevřena v pondělí 9 – 12, 13 – 18 hodin, ve středu 9 – 12, 13 – 16 hodin. Badatelské návštěvy ohlaste na tel. 353 224 433, www.kvmuz.cz