Plzeň pokračuje v instalování ultrazvukových plašičů divoké zvěře, cílem je zamezit poškozování parků divokými prasaty a pokusit se předejít jejich možným nechtěným střetům s obyvateli daných lokalit. Kromě Borského parku, kde již plašiče fungují od roku 2016 a osvědčily se, byly nově ultrazvukové sloupky nainstalovány v parku Homolka na Slovanech.
„V Borském parku fungují ultrazvukové sloupky už druhým rokem. Zatímco v předchozích letech tam opakovaně docházelo k poškozování centrální travnaté plochy černou zvěří, v průběhu roku 2017 tam škod na trávníku výrazně ubylo a ultrazvukový systém se ukázal jako funkční. Z toho důvodu jsme se rozhodli tento systém použít k ochraně další lokality, jímž je park a lesopark na Homolce,“ přiblížil Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Ve slovanském parku Homolka divočáci ničí trávníky v historické části parku i na rušných místech přímo u konečné tramvajové linky číslo 1. V lokalitě proto bylo nainstalováno celkem 24 sloupků za celkovou částku 380 tisíc korun. „Očekáváme, že tímto opatřením se podaří pohyb divočáků odklonit od nejfrekventovanějších partií parku a udržet černou zvěř v přirozených porostech říčního koridoru řeky Úhlavy,“ uvedla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně.
Každý sloupek je vybaven reproduktorem, který vydává frekvenčně různorodé zvukové signály v ultrazvukové hladině, to znamená pro lidské ucho neslyšitelné, ovšem pro citlivé sluchové orgány divokých zvířat značně nepříjemné. Sloupky tvoří linii a jsou od sebe vzdáleny tak, aby se dosah zvuku z reproduktoru překrýval. Takovouto zvukovou linii je pro divokou zvěř velmi nepříjemné překonat a raději volí jinou lokalitu.
Zdroj: Plzen.eu, Text: Eva Barborková