Festival světla BLIK BLIK opět rozsvítí Plzeň.

Letos povede lidi z centra na Roudnou

Již potřetí se 17. a 18. března Plzeň připojí k evropským metropolím, které lákají návštěvníky po setmění do ulic za netradičními zážitky. Festival světla v Plzni se navíc snaží objevovat neobvyklá místa ve městě.

 

Letošní BLIK BLIK zavede diváky nejen do centra Plzně, ale především na Roudnou, kde umělci vzdají hold této jedinečné plzeňské čtvrti a jejím příběhům, obyvatelům a atmosféře,“ uvádí Jiří Sulženko, programový ředitel společnosti Plzeň 2015, která akci pořádá.

 

Zhruba čtyřkilometrová trasa povede z centra města přes Rooseveltův most a ulicí Pod všemi svatými až ke kostelíku Všech svatých na Roudné a Pramenům; mimo přímou trasu leží ještě dvě zastávky: na trávníku před sokolovnou ve Štruncových sadech a na druhé straně řeky v areálu Plzeňského Prazdroje. Pořadí zastávek nebo směr korzování mezi nimi si každý divák může vybrat dle libosti, všechny instalace jsou volně přístupné od 18. do 23. hodiny.

 

„Letošní program je i díky charakteru Roudné komornější. Přesto, že v porovnání s loňskem využijeme více projekcí, nebudou tak okázalé – řada instalací vznikla přímo pro specifické místo a reaguje na jeho historii a atmosféru. Zároveň si festival drží svůj mezinárodní charakter, když znovu představí hosty z Japonska, Německa, Finska nebo Slovenska,“ přibližuje Jiří Sulženko.

V programu festivalu naleznou diváci jména špičkových českých umělců, kteří se obvykle světelným instalacím nevěnují. Mezi nimi je Maxim Velčovský, jehož Slunečnice už získali designová ocenění, Zuzana Lednická známá spíše jako grafička a designérka nebo plzeňský sochař Benedikt Tolar. Všichni ale souhlasili s adaptacemi svých děl pro příležitost festivalu BLIK BLIK.

 

Diváci se mohou těšit na světelné instalace na vodě, ve vzduchu, v kostele nebo na obyčejných oprýskaných roudenských zdech. V rámci festivalu vznikne i jedna trvalá velkoformátová nástěnná malba v ulici Bělohorská.

 

Festival myslí i na děti – jedna z instalací Demonz bude vyzývat k hraní si a rozbíjení, v tomto případě pouze virtuálních váz a oken pěnovými míčky na zeď v ulici Pod Všemi svatými. V infocentru na náměstí Republiky bude pro děti připravená i tvůrčí dílna se světelnými pohlednicemi. Zde si také budou moci zakoupit nafukovací hračky Fatra z instalace v Riegrově ulici.

 

Festivalové instalace budou přístupné zdarma v pátek a v sobotu od 18:00 do 23:00.

Oficiální festivalová párty s DJem se koná v pátek i sobotu večer v klubu Dominik.

 

Z důvodu bezpečnosti všech návštěvníků dojde ke dvěma dopravním uzavírkám, a sice bude po oba dny vždy mezi 18:00 – 23:00 hodinou uzavřen Rooseveltův most a také celá ulice Pod Všemi svatými s povolením k vjezdu dopravní obsluze.

 

Festival pořádá společnost Plzeň 2015 za podpory města Plzeň, UMO3, UMO1, programu Prazdroj lidem a společností Cross Café a Fatra.

 

Více na www.depo2015.cz a na Facebookové události akce „Blik blik 2017“.

 

 • První zastávku připraví divákům festivalu již z loňského roku známá umělecká skupina Kinocirkus, která si lasery posvítí na samotné divadlo J. K. Tyla. Pražské mezinárodní uskupení Kinocirkus připraví abstraktní instalaci, která pomocí laserové projekce nasvítí budovu DJKT a napne laserovou strunu mezi ní a pomník Generála Pattona.

 

 • V Riegrově ulicí diváci uvidí původní instalaci, která vznikla v DEPO2015 v rukou Víta Trunce a Luďka Černého. Ti využili 140 balonů Black and White, které grafická designérka Zuzana Lednická navrhla pro Fatru jako dětské hračky, k proměně originálně osvětlené ulice na živý městský bulvár.

 

 • Na náměstí Republiky, ve světelné bublině Petra Nikla, kterou diváci znají jako součást autobusu 2015, bude umístěno informační centrum, budou se zde konat dílny s výrobou světelných pohlednic pro děti a bude zde možné zakoupit např. nafukovací hračky Fatra z instalace v Riegrově ulici.

 

 • Do festivalu se tradičně zapojuje i Dům digitálních dovedností v Dominikánské ulici s interaktivní projekcí plzeňské tvůrčí dvojice Promoplay.

 

 • V téměř zapomenuté a jistě běžně nenavštěvované zahradě v Malé ulici návštěvníci festivalu objeví instalaci Benedikta Tolara, v které hlavní roli hrají jeho sochy-auta.

 

 • Na hladinu řeky Mže umístí německý umělec Jürgen Böhm 20 kempingových stanů. Jejich bílé prosvětlené pláště vypráví symbolické příběhy uprchlíků z celého světa prostřednictvím úryvků textů, otisků prstů nebo fotografií krizových míst.

 

 • Ulici Na Roudné rozzáří světlo tří obřích „Slunečnic“ Maxima Velčovského. Za tuto instalaci získal Velčovský cenu Designbloku a je za ni nominovaný na Czech Grand Design. Pod „Slunečnicemi bude fungovat malá improvizovaná kavárna Cross Café.

 

 • Na dům v ulici U sv. Rocha připravili tvůrci spojení s festivalem Animánie stínohru inspirovanou pověstmi o roudenských a jiných plzeňských strašidlech.

 

 • Na fasádu povodní zničeného domu v Úzké ulici je připravena projekce syrového dokumentárního filmu Jana Loučíma z povodní v roce 2002.

 

 • V Bělohorské ulici bude připravena kombinace monumentální nástěnné malby a projekce slovenských tvůrců Borise Vitázka a Zuzana Sabové. Svoje původní dílo věnují příběhu spojeného přímo s domem, na který budou malovat.

 

 • První z instalací českého umělce Dana Gregora, známého jako INITI, vyzívá diváky k interakci. Házením míčků na stěnu v ulici Pod Všemi svatými vyháníme démony, ale také rozbíjíme virtuální okna nebo hodiny.

 

 • Díky vstřícnosti majitelů Domu u lva budou moci diváci nahlédnout do jednoho z typických roudenských dvorků. Atmosféru mu přidá ještě svou stínovou instalací Japonka Iyo Hasegawa.

 

 • V ulici Pod Všemi svatými potkají diváci pohyblivé sochy, futuristické loutky, které zaznamenávají obličej každého, kdo se na ně podívá. Podobenství o sledování a vzájemné provázanosti našich kroků připravil tvůrčí tým Echt Street Puppets.

 

 • Další neobvyklá zastávka zavede diváky do barokního špejcharu architekta Augustona v ulici Pod Všemi svatými. Výjimečně zpřístupněný objekt bude hostit digitální instalaci Noisescape Fina Teemu Mätänee. Po premiéře na pražském festivalu Signal se představí v Plzni, kde v DEPO2015 na letní tvůrčí rezidenci vznikla.

 

 • V kostelíku Všech svatých budou diváci pohybem ovládat křehké světelné sochy Dana Gregora / INITI a hudebníka Floexe, které nazvali Netykavky. Ty před diváky uhýbají při dotyku a rozehrávají jedinečný vizuální a hudební zážitek.

 

 • Už vloni patřila mezi nejsilnější noční zážitky návštěva tzv. pramenů na Roudné. V době jarní rovnodennosti, kdy se „otevírají studánky“, ožijí znovu i Prameny hudebním zážitkem i světelnými instalacemi.

 

 • Před budovu Sokolovny ve Štruncových sadech slovenský umělec Šimon Kern vystaví svítící sochu PETOTEM vytvořenou ze sesbíraných plastových lahví a tzv. PET bricks, cihel z PET materiálu, které vyvíjí ČVUT.

 

 • Pěší lávka přes Radbuzu nakonec zavede diváky na nádvoří Plzeňského Prazdroje, kde spolu se sochařem Benediktem Tolarem budou moci vzdát hold plzeňským bednářům.

 

Festival světla BLIK BLIK 2017 – seznam míst

 

    lokace název instalace autor
1   Terasy DJKT Ozvěny Kinocirkus
2   Riegrova ul. Lampiony „Black and White“ Zuzana Lednická, Vít Trunec, Luděk Černý / DEPO2015
3   nám. Republiky Info, suvenýry, dílna pro děti DEPO2015
4   Dominikánská ul. Dům digitálních dovedností Promo Play
5   Malá ul. (zahrada) Auta z Marsu Benedikt Tolar
6   řeka Mže (mezi Lochotínskou lávkou a Rooseveltovým mostem) Elysion 2.0 Jürgen Böhm (DE)
7   Na Roudné 7 – 9 Slunečnice Maxim Velčovský
8   U Sv. Rocha / Úzká Roudenská strašidla Animánie
9   Úzká projekce Povodeň 2002 Jan Loučím
10   Bělohorská 4 Pocta Roudné / Argo Boris Vitázek, Zuzana Sabová (SK)
11   Pod Všemi svatými Demonz INITI a Floex
12   Pod Všemi svatými 2  (dvůr) AIR Iyo Hasegawa (JAP)
13   Pod Všemi svatými Zrcadlení Echt Street Puppets
14   Pod Všemi svatými 69, Špejchar NOISESCAPE V2 Teemu Mätänee (FIN)
15   Pod Všemi svatými, Kostel Všech svatých Netykavky INITI a Floex
16   Prameny na Roudné Otvírání studánek Roudná sobě
17   Štruncovy sady PETOTEM Šimon Kern (SK)
18   Nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj Pocta bednářům Benedikt Tolar